دکتر کاظم محقق

خانه پی آر پی PRP چیست؟

پی آر پی PRP چیست؟

 

 

شما احتمالاً درباره یک روش جدید خوانده و شنیده اید که افراد مشهوری مانند کیم کارداشیان ، رافائل نادال ، تایگر وودز ، پیتزبورگ استیلرز و بسیاری دیگر از این افراد مشهوراز آن استفاده می کنند، و این روش درمانی چیزی نیست جز پی آر پی (PRP) .

اما خب پی آر پی چیست؟

پی آر پی مخفف Platelet Rich Plasma  (پلاسمای غنی از پلاکت) است ، یک فناوری پیشرفته که به نظر می رسد در کمک به افراد برای طیف گسترده ای از مشکلات بسیار مؤثر است. این ماده می تواند کمک بسیار زیادی به افزایش سرعت و کیفیت بهبودی در مورد صدمات ورزشی بکند و باعث جوان سازی پوست شما شود. در حقیقت ، این روش هنوز هم در حال تکامل است و پزشکان هر روز کاربردهای بیشتری برای آن کشف می کنند.

 

پی آر پی برای چه مواردی استفاده می شود؟

درمان پی آر پی در دهه ۱۹۷۰ کشف شد و پزشکان برای اولین بار از آن در جراحی دندان استفاده کردند. آنها دریافتند که این روش می تواند در بهبودی بعد از ایمپلنت دندان و عمل های ریشه کانال (روت کانال) کمک کننده باشد. جراحی قلب باز زمینه بعدی بود که پزشکان دریافتند پی آر پی می تواند نیاز به فرآورده های خونی را در حین عمل از بین ببرد. با استفاده از پی آر پی، آنها می توانند روند بهبودی را تسریع کنند تا بیماران با کمترین عفونت و عوارض بهبود یابند. در حال حاضر ، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای مشکلات مختلفی به درمان ارجح تبدیل شده است. برای درک آنچه پی آر پی  قادر به درمان آن است ، این لیست را چک کنید:

 • تزریق پی آر پی به زانو برای استئوآرتریت (آرتروز زانو) فوق العاده خوب عمل می کند
 • پی آر پی مو می تواند میزان ریزش مو را کاهش داده و رشد موهای جدید را افزایش دهد
 • پی آر پی صورت برای جوان سازی صورت در جهت کاهش علائم پیری مانند خطوط  و چین و چروک ها و همچنین شلی پوست عمل می کند.
 • جای جوش (اسکار آکنه): علاوه بر رفع نقایص صورت که در اثر اسکار ناشی از جراحی و جراحات ایجاد می شود ، پی آر پی می تواند در کاهش جای جوش بسیار کمک کننده باشد.
 • کمک به بهبودی بعد از انجام جراحی های صورت و عمل های بینی. پی آر پی می تواند حداقل اسکار را تضمین کند.
 • تزریق PRP می تواند صدمات اسکلتی-عضلانی را که هنگام ورزش وارد می شود ، بهبود بخشد. این روش درمانی را امتحان کنید تا به آسیب دیدگی شانه ، آرنج ، زانو ، پاشنه پا ، مچ پا ، کمر و غیره کمک کنید.
 • اصلاح اختلال عملکرد جنسی و بی اختیاری ادرار
 • کمک به درمان دردهای کمر
 • آرتریت زانو

 

پی آر پی چگونه به دست می آید؟

در صورت نگرانی در مورد آنچه پی آر پی از آن ایجاد شده است ، می توانید مطمئن باشید. پزشکان با استفاده از نمونه خون گرفته شده از بازوی هر بیمار، پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) را تهیه می کنند. آنها نمونه را در لوله های آزمایش استریل و تخصصی قرار می دهند که از لخته شدن آن جلوگیری می کند. بعد ، لوله ها در دستگاه گریز از مرکز (سانتریفیوژ) قرار می گیرند که آنها را با سرعت زیاد می چرخاند. حرکت باعث جدا شدن خون به لایه های مشخصی می شود که گلبول های قرمز در پایین مستقر شده و پلاکت ها در بالای آن جمع می شوند.

 

با استفاده از روشهای آسپیراسیون (کشیدن)، پزشکان لایه ای از پلاسما را استخراج می کنند ، که به آن پوشش بافی (buffy coat) نیز گفته می شود. با چرخاندن بافی کوت برای بار دوم ، پزشکان می توانند فرم خالص پلاسما را تهیه کنند. این یک پی آر پی است که با غلظت بالایی از پلاکت ، سیتوکین ، سلولهای بنیادی مزانشیمی ، فاکتورهای رشد و سایر ترکیبات درمانی که بدن به طور طبیعی ایجاد می کند ، تهیه شده است.

 

اجزاء  PRP

برای فهمیدن اینکه درمان پی آر پی چیست و چگونه کار می کند ، ابتدا شناخت هر کدام از اجزاء آن به طور جداگانه ضروری است. باعث تعجب شما خواهد شد که بدانید PRP دارای تمام انواع سلول های مورد نیاز بدن برای بهبود آسیب ها و بازآفرینی بافت ها است.

 

پلاکت ها

هربار که یک آسیب فیزیکی داشته باشید، پلاکت های موجود در خون شما به سرعت لخته می شوند و از خونریزی بیشتر جلوگیری می کنند و به طور موثر زخم را می بندند. پلاکت ها چهارچوب اصلی سلول هایی هستند که بافت های آسیب دیده برای بازسازی اطراف خود استفاده می کنند. این سلول ها این توانایی را دارند که خود را به نوع دقیقی از بافت هایی که قصد بهبودی دارند تبدیل کنند. پلاکت ها حاوی دو نوع گرانول ذخیره سازی ، متراکم و α (آلفا) هستند. هنگامی که پلاکت ها فعال می شوند ، این گرانول ها را آزاد کرده و از روند ترمیم پشتیبانی می کنند.

 

گرانول های ذخیره سازی متراکم

گرانولهای ذخیره شده متراکم باعث ایجاد لخته ای می شوند که هنگام خونریزی روی زخم مشاهده می شود. آنها حاوی این ملکول ها هستند:

 • آدنوزین تری فسفات: آنها انرژی مورد نیاز شما را ذخیره می کنند.
 • آدنوزین دی فسفات: آنها در انتقال انرژی بین سلولها کمک می کنند.
 • سروتونین: یک آرامبخش طبیعی است که باعث تسکین درد نیز می شود
 • کلسیم: یک ماده معدنی مورد نیاز برای بازسازی سلول ها است

 

گرانول های ذخیره سازی “α”

گرانولهای نگهدارنده “α” در بهبودی آسیب کمک می کنند زیرا این مواد حاوی فاکتورهای رشد و سایتوکاین ها هستند که به عنوان پیام دهنده بین سلول ها عمل می کنند.

 

گرانول ها با هم برای بهبود آسیب در سه مرحله کار می کنند:

۱-  التهاب: این تورمی است که هنگامی که خون به محل وارد می شود آن را می بینید.

۲-  تکثیر: رشد سریع سلولهای جدید برای بهبودی

۳-  بازسازی: بازسازی بافت ها برای جایگزینی در قسمت های آسیب دیده.

 

 

سایر اجزاء پی آر پی:

 • فاکتورهای رشد اندوتلیال عروقی: آنها به رشد سلولهایی که سطح داخلی رگهای خونی شما را می پوشانند، کمک می کنند.
 • عوامل رشد اپیدرمال: آنها در ترمیم پوست کمک می کنند.
 • فاکتورهای رشد تبدیل کننده: آنها ایجاد سلولهای طبیعی را تحریک می کنند.
 • فاکتورهای رشد فیبروبلاستی: آنها در ساخت لایه کلاژن و ساختار زیر پوست کمک می کنند.
 • عوامل رشد سلولهای کبدی: آنها می توانند در ترمیم سلولهای کبدی کمک کنند.
 • فاکتورهای رشد شبه انسولینی: آنها در ایجاد بافت ها و استخوان ها کمک می کنند.

 

پی آر پی چگونه برای ترمیم بافت های آسیب دیده عمل می کند؟

اکنون که دانستید PRP و اجزای آن چه هستند ، این سؤال پیش می آید: وقتی بدن از قبل ابزاری را برای ترمیم خود دارد، چرا از پی آر پی  استفاده می کنیم؟ با توجه به اینکه پی آر پی از خونی حاصل می شود که می تواند به طور طبیعی ترمیم می کند، چه کار متفاوتی می تواند انجام دهد؟

سرم پی آر پی حاوی غلظت هایی از عناصر درمانی است. در واقع ، پی آر پی  حاوی دو تا حداکثر هشت برابر از فاکتورهای رشدی است که پلاسما طبیعی در خون دارد ، می باشد. بنابراین ، پی آر پی این پتانسیل را دارد که به سرعت زخم ها را بهبود بخشد. البته ، حداکثر مقادیر غلظت پلاکت می تواند به سه متغیر بستگی داشته باشد:

 • سطح پایه پلاکت ها در خون هر بیمار
 • روشهای مورد استفاده پزشکان برای تهیه سرم شامل سرعت چرخش دستگاه سانتریفیوژ و تعداد دفعات چرخش.
 • پزشکان ممکن است از مواد افزودنی خاصی برای فعال کردن پلاسما و پایین آوردن سطح ناراحتی استفاده کنند. این افزودنی ها می توانند بر کیفیت نهایی سرم تأثیر بگذارند.

 

ترمیم آسیب های قدیمی با پی آر پی درمانی

پی آر پی درمانی همچنین می تواند در بهبود آسیب های قدیمی به شما کمک کند. وقتی بدن یک جراحت را به طور طبیعی بهبود می بخشد ، بافت جدیدی که ایجاد می کند ممکن است کمی ضخیم تر و سفت تر نسبت به بافت های اصلی باشد. ساختار این بافت اسکار از گردش مناسب خونی جلوگیری می کند که می تواند باعث بهبود بیشتر ناحیه آسیب دیده شود. هنگامی که پزشکان سرم پی آر پی را وارد منطقه هدف می کنند ، روند بهبودی را دوباره آغاز می کند. بدن سیگنالی دریافت می کند که منطقه نیاز به بهبودی دارد و ترمیم مجدد را دوباره آغاز می کند. شما ممکن است بتوانید طی چند هفته از شروع درمان ، شاهد بهبود چشمگیری باشید.

اکنون که می دانید PRP چیست ، می توانید با اطمینان به این روش درمانی تکیه کنید تا در زمینه های مختلف پزشکی و زیبایی به شما کمک کند. از آنجایی که پی آر پی از بدن شما بدست آمده است ، دیگر لازم نیست نگران اثرات بعدی و واکنشهای جانبی باشید. پی آر پی درمانی را امتحان کنید تا از بسیاری از اثرات درمانی آن شگفت زده شوید.

 

در اینجا به طور خلاصه همه چیز درباره PRP آورده شده است

PRP  مخفف پلاسمای غنی از پلاکت است، نوعی درمان درمان کننده بسیار ابتکاری. پی آر پی از خواص درمانی بدن برای تحریک ترمیم بافت ها استفاده می کند. ویژگی جالب این درمان این است که ۵۰ سال بعد از ابداع آن ، پزشکان هنوز در حال یافتن کاربردهای جدیدی برای آن هستند. به عنوان مثال ، اکنون می توانید از PRP برای ناباروری به منظور ترمیم تخمدان ها و رحم بانوان استفاده کنید. یا قطره های چشم PRP را استفاده کنید تا مشکلات بینایی بهبود یابد. با ترکیب PRP با سایر روشها و داروها ، پزشکان می توانند اثرات پروتکلهای درمانی را که برای کمک به بیماران استفاده می کنند ، تقویت کنند.

 

مطالب مرتبط:

پی آر پی مو

پی آر پی صورت

پی آر پی زیر چشم

پی آر پی زانو

 

تماس با ما: 02144219771

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *