دکتر کاظم محقق

خانه خدمات ما لیفت با نخ

لیفت با نخ

 

جوانسازی صورت با نخ های PDO خاردار و بدون خار

 

روش جوانسازی با نخ PDO  چیست

 • یک روش زیبایی عالی و موثر برای لیفت کردن و سفت شدن بافت آویزان پوست
 • فرم دهی مجدد صورت
 • اثر لیفتینگ می تواند تا ۲ – ۳ سال دوام داشته باشد
 • این نخ ها به دلیل تولید کلاژن یک ساختار پشتیبانی کننده را برای بافت صورت ایجاد می کند
 • ۶ ماه بعد از اینکه کلاژن در اطراف نخ ها تشکیل شد، اثر لیفتینگ در اوج خود خواهد بود

 

 

 

 

 جوانسازی پوست از طریق روند طبیعی ترمیم زخم

روش درمانی نخ PDO از فلسفه لیفت با نخ در طب غربی و همچنین “درمان قرار دادن نخ” در طب سوزنی درمانی شرقی جهت کنترل و بهبود تحریک بافت و انقباض عضلات نشات گرفته است. محصولی که برای درمان با نخ هایPDO  استفاده می شود یک سوزن ظریف (۲۱G-30G) است که روی نخ قابل جذب چسبیده است (ضخامت از ۰٫۰۵ mm تا ۰٫۴۰ mm  و طول ۲۵ mm تا ۱۴۰ mm). سوزن به لایه زیر جلدی پوست وارد می شود و هنگام خارج شدن آن ، نخ ها در پوست کاشته می شوند. قرار دادن ده ها سوزن به لایه عمیق تر پوست با نخ های قابل جذب ، روند بازسازی طبیعی و تحریک مکانیکی ترمیم زخم و انقباض بافت را فعال می کند.

 

نخ های اسکرو ، مونو و کاگ (خاردار)

جدیدترین پیشرفت در بلند روش لیفت با نخ، معرفی نخ های خاردار (دندانه ای) است. با دور شدن از نخ های تک رشته ای سنتی به سمت نخ های خاردار ، این شکل جدید واکنش التهابی مزمن بیشتری را ایجاد می کند و باعث سرعت بیشتری در تبدیل فیبروبلاست در طی روند بهبود زخم می شود. در نتیجه ، مراجعین می توانند پس از یک بار درمان ، اثر طولانی تر و قابل مشاهده تری به دست آورند. این نخ ها ۱۰۰٪ PDO  (پلی دی اوکسانون) هستند ، یک ماده که از نظر کلینیکی زیست سازگاری آن اثبات شده و در حال حاضر به طور گسترده ای در بخیه های پزشکی استفاده می شود. پلی دی اوکسانون (PDO  ) سابقه ایمنی طولانی مدتی در جراحی دارد. پلی دی اوکسانون بیش از یک دهه است که برای بستن زخم در سراسر جهان استفاده می شود. در کره از پلی دی اوکسانون (PDS)  سالهاست در تکنیک های ارتوپدی (شانه یخ زده ، آرنج تنیس بازان، آرنج گلف بازان و غیره) و زیبایی (جوان سازی پوست ، سفت شدن پوست و لیفتینگ صورت) استفاده می شود. محبوبیت نخ های PDO را می توان به ایمنی پلی دی اوکسانون ، سهولت قرار دادن نخ ها ، نتایج عالی ، عوارض جانبی خفیف و بروز بسیار کم عوارض نسبت داد.

 

مناطقی که با استفاده از نخ های PDO قابل درمان هستند:

 • پیشانی (لیفتینگ ابرو)
 • خط فک
 • گونه های فوقانی و تحتانی
 • گردن
 • چین های نازولابیال (خط خنده)
 • خطوط ماریونت (آویزان شدن دهان)

 

فرم دهی صورت

نخ های PDO در فرم دهی صورت، کاهش گردی ، لیفتینگ افتادگی پوست در گونه ها، آرواره ها ، گردن و همچنین ایجاد یک لیفت ابروی عالی می تواند بسیار موثر عمل کند.

 

جوان سازی پوست

 • قوام پوست را تقویت می کند ، منافذ پوست را کوچک می کند.
 • ایده آل در ترکیب با میکرونیدلینگ، پی آر پیPRP ، لیزر، لایه برداری شیمیایی
 • ۱۰۰٪ زیست سازگار، بدون اسکار (رد زخم) و حداقل خطر
 • تحریک تولید کلاژن + سفت کردن و لیفت کردن پوست

 

روش

ابتدا بی حسی موضعی در ناحیه درمان تزریق می شود. سپس نخ PDO با استفاده از یک کانولا یا سوزن نازک در ناحیه مورد نیاز قرار داده می شود. این روش بسته به نوع درمانی که شما نیاز دارید ، حدود ۴۵-۶۰ دقیقه طول می کشد. به طور معمول می توانید در طی دو روز به طور کامل زندگی روزمره و فعالیت های اجتماعی خود را از سر بگیرید. هنگامی که شما درمان PDO را با پی آر پی PRP، فیلر و بوتاکس ترکیب می کنید ، می توانید به نتایج خوبی دست پیدا کنید.

 

تفاوت بین نخ های جوانساز PDO و نخ های خاردار PDO

درمان با نخ های PDO به دلیل استقبال گسترده جهانی از این فناوری ، به سرعت در حال محبوبیت هستند. با این حال ، با وجود انواع مختلف نخ های PDO ، از کجا می دانید از کدام یک استفاده کنید و برای چه درمانی؟ درمان با نخ های PDO یکی از پر سر و صداترین اخبار در پزشکی زیبایی در حال حاضر است ، اما همچنین یکی از گیج کننده ترین موارد است و ما اینجا هستیم تا آن را برای شما آسان کنیم! درمان با نخ های  PDO را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد : نخ های جوانساز PDO و نخ های لیفتینگ  PDO  که به عنوان نخ های لیفتینگ یا نخ  های خاردار (کاگ) نیز شناخته می شوند.

 

درمان با نخ های جوان ساز  PDO

 

درمان با نخ های جوان ساز  PDO با استفاده از تکنیکهایی خاص ، از طریق ایجاد تغییرات احیا کننده ای که در پوست و زیر پوست ایجاد می شود ، استفاده می کنند. چندین عملکرد از جمله نئو کلاژنز (تولید کلاژن تازه بدن) به دلیل واکنش جسم خارجی ، تحریک گردش خون مویرگی، افزایش متابولیسم ، لیپولیز ، شل شدن عضلات و افزایش چسبندگی بافت ، منجر به سفت شدن پوست (از طریق ضخیم شدن و آبرسانی به پوست پوست) و بهبود ظاهر پیر پوست (از طریق تقویت پوست) می شود.

نخ های جوانساز PDO شامل مونوها (تک رشته ای)، دابل ها ( دو رشته ای)، تریپل ها (سه رشته ای ها) و مارپیچ ها (نخ های پیچ دار) ، مارپیچ های دوتایی (نخ های تورنادو یا گردبادی) و سایر نخ های صاف هستند. از نخ های جوانساز PDO هنگامی استفاده می شود که به جای لیفتینگ، هدف اصلی بهبود کیفیت پوست باشد ، اما از لحاظ راهبردی ، به دلیل سفت شدن پوست و همچنین ایجاد حجم، مقدار کمی لیفت صورت هم فراهم می شود. اگرچه می توان از این نخ ها در مکانهای استراتژیک در تمام صورت استفاده کرد ، اما مناطق درمانی معمول شامل افتادگی خط فک ، افتادگی گردن ، خط اشکی ، گوشه های دهان و پیشانی است. یک درمان معمول شامل استفاده از ۱۰ تا ۲۰ نخ جوان ساز در هر منطقه درمانی است.

نخ PDO  مونو، شامل یک رشته نخ صاف است که از وسط تا شده است. نخ PDO دابل شامل دو رشته PDO صاف است که به دور یکدیگر پیچ خورده و از وسط جمع شده اند. یک نخ تریپل PDO شامل سه رشته PDO صاف است که به دور یکدیگر پیچ خورده و از وسط جمع شده اند. نخ PDO مارپیچ (یا اسکرو) دارای یک یا دو رشته صاف است که در هم تنیده شده و دور سوزن پیچیده شده است. نخ دابل اسپیرال  شامل دو نخ PDO صاف است که به دور یکدیگر و اطراف سوزن پیچ خورده است. نخ های اسپیرال یا مارپیچی PDO به ویژه در دادن حجم خوب در مناطق فرورفته پوست بسیار مناسب هستند و پشتیبانی ساختمانی فوری را ارائه می کنند.

 

درمان با نخ های لیفتینگ PDO

نخ های لیفتینگ PDO چشمگیرترین گزینه درمانی در بین نخ های PDO است اما به همان اندازه هم دشوار است و در انجام آن مدیریت انتظارات بیمار بسیار حائز اهمیت  می باشد. نخ های لیفت که با نام کاگ هم شناخته می شوند، با هدف ثابت نگه داشتن پوست در یک موقعیت، در طول نخ دارای خاردارهایی هستند تا ظاهری از لیفت جزئی صورت را ایجاد کنند. دقت کنید تا سوء تفاهم نشود! نخ های لیفت PDO نمی توانند نتیجه یک عمل لیفت صورت مناسب توسط یک جراح ماهر را داشته باشند. مقدار لیفت ارائه شده توسط درمان با نخ های کاگ فقط چند سانتی متر است و نتایج آن دائمی نیستند. به طور معمول، محل و عمق قرارگیری یک نخ خاردار PDO ، در بافت زیرپوستی است و به دلیل عمل خارها و قلاب شدن به سطح زیرین پوست و اثر طولانی مدت آن به خاطر متابولیسم تدریجی نخ ، با لیفت فوری اثر دو برابر می شود و این منجر به جوان سازی پوست می گردد. نخ های خاردار یا کاگPDO  معمولاً برای لیفت کردن گونه ها برای بهبود ظاهر خط خنده، در امتداد خط فکی برای کاهش افتادگی ناحیه آرواره ، در گردن برای کمک به رفع شلی و در بینی برای لیفت بدون جراحی بینی، در سایزهای مختلف به صورت ایمن و موثر استفاده می شود. معمولاً بین ۱-۵ نخ خاردار PDO در یک منطقه درمانی قرار داده می شود.

 

 

سخن آخر

لیفتینگ با نخ PDG خارداریا کاگ یک جایگزین ارزان و مناسب برای افرادی است که بدون جراحی به دنبال بهبود فوری و طبیعی در ظاهر خود هستند. هرچند این روش برای ارائه لیفت به صورت می باشد ولی به هیچ عنوان جایگزین کاملی برای جراحی لیفت صورت نمی باشد.

از نخ های کوتاه و غیر خاردار می توان برای درمان خطوط ریز صورت و همچنین سفت و کشیدن قسمت هایی مانند خط فک و گردن استفاده کرد. نخ های خاردار ضخیم تر می توانند بهبود چشمگیری در قسمت میانی و پایین صورت ایجاد کنند ، گاهی اوقات ترکیبی از نخ های خاردار و خاردار ممکن است برای بهترین نتیجه استفاده شود.

 

این روش عملا غیرتهاجمی است، هیچ برشی در پوست ایجاد نمی کند و درمان تقریباً یک ساعت طول خواهد کشید. از بی حسی موضعی برای ایجاد حداکثر راحتی در شما استفاده می گردد.  این روش درمانی حداقل زمان نقاهت را  دارد و در عرض چند روز هرگونه قرمزی و تورم از بین می رود.

علاوه بر نخ های خاردار یا کاگ، پی آر پیPRP  ، مزوتراپی و میکرو نیدلینگ می توانند به طور موثری این روش درمانی را بهبود بخشند.

 

برای رزرو وقت مشاوره در کلینیک زیبایی دکتر کاظم محقق با شماره ۴۴۲۱۹۷۷۱-۰۲۱ تماس بگیرید.

 

 

در اینجا به سوالات پرتکرار درباره  لیفت با نخ  پاسخ داده شده است، برای اطلاعات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید.

 

توصیه های مراقبتی پس از انجام لیفت با نخ چگونه است؟

بلافاصله پس از عمل لیفت با نخ، از کشش بیش از حد (مثل بلند کردن جسم سنگین) خوداری کنید و سرتان را بالا نگه دارید. این باعث کاهش کبودی و تورم می شود. استفاده از پک های یخی در موضع متورم شده می تواند از ایجاد کبودی جلوگیری کند.

 

شما می توانید بلافاصله پس از عمل لیفت با نخ حمام کنید و / یا به آرامی صورتتان را بشویید. از فشار بر روی گونه ها و یا محل های عبور نخ به دلیل شل شدن کششان اجتناب کنید. پس از یک ماه، نخ ها در جای خود “قفل” می شوند و امکان شل شدن آنها وجود نخواهد داشت.

در طی ماه اول، چیزهایی که باید از آنها اجتناب کنید شامل موارد زیر است: قرار دادن دستتان زیر صورت، ماساژ صورت، دست کشیدن روی گونه ها یا کشش گونه های خود را به سمت پایین – مردان مخصوصا باید هنگام اصلاح مراقب این موضوع باشند.

 

روش کار با نخ های خاردار (کاگ) چگونه است؟

نخ های کاگ نخ های قابل تجزیه و جذبی هستند که در زیر پوست قرار می گیرند و منجر به سفت شدن پوست می شوند. قبل از انجام کار بی حسی موضعی انجام می شود. نخ ها با یک کانول یا با یک سوزن ظریف که به نخ جذبی متصل است ، زیر پوست قرار داده می شود. سوزن به لایه زیر جلدی وارد می شود و هنگامی که سوزن بیرون آورده می شود، نخ ها در پوست کاشته شده اند.

 

روش لیفت با نخ چقدر طول می کشد؟

روش قرار دادن نخ برای بیمار راحت است و زمان بهبودی آن کوتاه می باشد و بسته به سن بیمار ، نوع پوست و منطقه تحت درمان از ۲ تا ۳ روز طول می کشد. خود روش حدود نیم الی یک ساعت طول می کشد و اثر آن ۶ ماه پس از درمان کامل می شود.

 

چه کسی کاندید مناسب برای لیفت با نخ است؟

بهترین کاندیدها زنان و مردانی هستند که شروع به تجربه چروک های پیشانی، افتادگی ابروها، افتادگی قسمت های میانی و پایینی صورت و آویزان شدن پوست نواحی آرواره و گردن می کنند.

 

کدام مناطق به طور موثر با نخ های PDO  درمان می شوند؟

برای صورت ، این مناطق می تواند ابروها ، چین های بینی به لب (خطوط خنده) ، خطوط ماریوت (خطوط اندوه)، گونه ها ، خط فک و غبغب باشد.

 

نخ های PDO از چه ساخته شده اند؟

این نخ ها ۱۰۰٪ پلی دی اوکسانون هستند که از نظر بالینی، زیست سازگاری آن اثبات شده و از لحاظ زیستی قابل جذب است و در حال حاضر به طور گسترده ای در بخیه های پزشکی استفاده می شود.

 

آیا می توان از نخ های PDO در کنار سایر روش های زیبایی استفاده کرد؟

درمان نخ های  PDO می تواند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد و یا می تواند با سایر روشهای درمانی همراه باشد تا نتیجه بهینه ای داشته باشد. مزیت این روش این است که می تواند با سایر روش های جوان سازی مانند میکرونیدلینگ، جوان سازی با لیزر ، پی آر پی PRP ، فیلرهای هیالورونیک یا مزوتراپی ترکیب شود تا نتیجه نهایی بهتر شود.

 

 درمان با نخ های PDO باید توسط چه افرادی انجام شود؟

فقط افراد حرفه ای آموزش دیده ای که در دوره آموزشی کامل شرکت کرده اند مجاز به انجام این روش هستند.

 

چه زمانی نتایج لیفت با نخ های PDO را مشاهده می کنید؟

پس از انجام درمان، یک لیفت قابل مشاهده در نواحی تحت درمان قابل مشاهده خواهد بود. با تولید کلاژن جدید در بین نخ ها و لیفت و سفت شدن بیشتر پوست ، این اثرات در طی ۲ تا ۶ ماه بیشتر می گردد. نخ های PDO طی حدود ۶ ماه به تدریج جذب می شوند ، اما لیفت حاصل همچنان باقی می ماند.

 

نتایج معمولاً چه مدت دوام دارد؟

این بستگی به سن بیمار در زمان درمان ، کیفیت پوست ، درجه افتادگی و تعداد نخ های استفاده شده دارد. با این حال ، مطالعات نشان داده است که نتایج می تواند بین ۲‐۳ سال دوام داشته باشد.

 

آیا عوارض جانبی ناشی از نخ های PDO وجود دارد؟

لیفت با نخ های PDO یک روش بسیار ایمن است و عوارض آن بسیار نادر می باشد. عوارض جزئی ممکن است شامل تورم و کبودی موقتی باشد. بیماران ممکن است به دنبال درمان ، احساس کمی سفتی یا احساس کشش کنند ، اما این در عرض چند هفته برطرف می شود.

 

تماس با ما: 02144219771

 

تغییرات وابسته به سن در اسکلت صورت، عضلات، بافت همبند، چربی و پوست به طور کامل شناخته شده است. افزایش شلی در بافت های نرم منجر به ابروی افتاده، افتادگی ناحیه آرواره، افزایش خط خنده و مسطح شدن گونه ها می گردد. علاوه بر این، ظاهر با طراوت پوست با ایجاد تیرگی و لکه ها و چروکیده شدن آن بیشتر به خطر می افتد.
روش های متنوعی برای جوانسازی صورت در دسترس می باشد. شایعترین گزینه هایی غیر جراحی زیبایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند شامل سم بوتولینوم (بوتاکس)، پرکننده های پوستی (ژل ها) و روش های لایه برداری شمیایی و اخیرا لیفت با نخ می باشد. به دلیل دوران نقاهت کمتر، عوارض کمتر و عدم تغییر در فرم کلی صورت، روش های غیر جراحی جوانسازی صورت هم از طرف بیماران و هم از طرف پزشکان در سال های اخیر بیشتر مورد توجه و اقبال قرار گرفته است.

 

تاریخچه نخ
در طی چند سال گذشته در ایران علاقه مجددی  برای استفاده از لیفت با نخ ایجاد گشته است، شاید به این دلیل که پزشکان و بیماران به دنبال راه های جایگزینی برای جوانسازی صورت برای کسانی بوده اند که مایل به تزریق نیستند و یا اینکه آنها مایل به استفاده از روش های لیفت با کمترین دوره نقاهت و بازگشت به فعالیت های عادی بوده اند. با توجه به زمان بهبودی طولانی و هزینه های مرتبط با جراحی کشیدن صورت به روش جراحی، لیفت با نخ به عنوان جایگزینی برای روش های تهاجمی تر مانند جراحی لیفت صورت مطرح گشته است. در اواخر دهه ۱۹۹۰ جراحی روسی به نام آقای مارلن سولامانیدزه استفاده از نخ های بخیه خاردار برای لیفت بافت های افتاده صورت را معرفی نمود. انواع مختلفی از این نخ های بخیه ضد افتادگی (APTOS) استفاده گردید، که شامل قرار دادن نخ های خاردار در امتداد یک مسیر از قبل مشخص شده بود، سپس نخ ها برای لیفت  کردن پوست ، کشیده می شد، روشی امن که محل ورود نخ ها هم زیاد واضح نبود. این نوع از نخ ها غیر قابل جذب بودند و برای کار گذاری آنها نیاز به یک جراحی کوچک بود.
به دلیل  نیاز به این جراحی کوچک و ایجاد برخی عوارض در معدودی از بیماران، برخی از پزشکان زیبایی نظر مثبتی نسبت به این روش نشان ندادند، با این وجود روش لیفت با نخ های خادار آپتوس (روسی) و  پس از آن سیلوئت (امریکایی) به طور محدود مورد استفاده قرار می گرفت.

در سال های اخیر کشور کره نخ های پلی دی اکسان جذبی در انواع مونو، اسکرو، تورنادو و خاردار را به دنیا معرفی و وارد بازار نمود. در روش لیفت با نخ کره ای نیازی به جراحی جهت نسب کردن نخ ها نمی باشد. با توجه به سازگاری بسیار بالای این نخ ها با بدن و عدم نیاز به برش های جراحی، شاهد کمترین میزان دوران نقاهت و استراحت خواهیم بود.

 

نگاهی به موارد استفاده

شاید بهتر باشد لیفت با نخ را به عنوان یک روش ابتدایی که به خوبی می توان آن را در ترکیب با دیگر روش های غیر جراحی به کار برد، به جای یک جایگزین برای جراحی در نظر بگیریم. لیفت با نخ همچنین می تواند به عنوان روشی با اثر خوب پس از عمل جراحی در بیماری که تحت عمل جراحی کشیدن صورت قرار گرفته و می خواهد مجددا پوست خود را لیفت کند اما برای برای یک عمل جراحی دوم آمادگی ندارد، استفاده گردد. تشخیص ابتدایی برای مشخص نمودن اینکه برای انجام عمل نیاز به نخ های جوان ساز پوست یا نخ های لیفت کننده پوست داریم مهم است. هر دوی این نخ ها در پوست آزادند و نقطه اتصال و لنگری ندارند. نخ هایی که برای جوان سازی پوست و بهبود کلی در بافت و قوام پوست استفاده می شود، نخ های تک رشته ای یا مونو فیلامان هستند که با یک آرایش  شبکه ای در لایه درم پوست قرار داده شده می شوند. بسته به نیاز معمولا در حدود ۱۰-۱۲۰ نخ در یک جلسه در پوست قرار داده می شود. این نخ های راست و صاف بر روی یک سوزن سایز ۲۵ تا ۳۱ نصب شده اند، به حالت توری و با آرایش V مانند در پوست قرار داده می شوند. این  نخ ها عمدتا از جنس پلی دی اکسان یا PDO هستند. اگر بافت شناسی انجام شود، یک واکنش جسم خارجی را می توان از لایه درم میانی تا لایه زیر جلدی و فیبروز و لنفوسیت های خوشه ای مشاهده نمود. پس از نصب نخ های تک رشته ای یک لیف کم اما آنی قابل رویت است. نخ های لیفت کننده می توانند خاردار یا دندانه دار باشند که پوست را به صورت مکانیکال لیفت می کنند. بسته به مشکلی که تحت درمان قرار می گیرد، به طور معمول تعداد ۱ تا ۵ نخ خاردار در هر طرف صورت مورد استفاده قرار می گیرد. بدیهی است، نوع نخ مورد استفاده مهم است – هدف درمان را مشخص کنید؛ لیفت صورت مورد نیاز است و یا جوان سازی آن؟

 

درمان های ترکیبی
برای حصول بهترین نتایج، تمام انواع نخ ها را می توان با هم و یا در همراهی با سایر روش های درمانی مورد استفاده قرار داد. در واقع، با استفاده از نخ های خاردار در ترکیب با پرکننده های پوستی، از لحاظ لیفت و داشتن حجم مناسب نتایج مناسب تری حاصل خواهد شد. استفاده از نخ ها  در همراهی با RF یا میکرونیدلینگ هم برای بهبود وضعیت سطحی و سفت کردن پوست مناسب می باشد. نخ های مونو برای سفت کردن پوست انتخاب مناسبی می باشند ولی انتخاب نخ های خاردار به هدف دادن حجم ایده مناسبی نمی باشد.

    تشخیص تفاوت بین نخ هایی که برای جوان سازی پوست مورد استفاده قرار می گیرند از نخ هایی که برای لیفت کردن پوست استفاده می شوند مهم است.

 

نیازهای درمانی

۱- گاهی یک بیمار ممکن است درمان با پرکننده های پوستی را نخواهد اما مایل به بهبود در ظاهر پوستش باشد: لیفت با نخ می تواند جایگزینی مناسب برای آن دسته از افرادی باشد که بدون استفاده از پرکننده های پوستی، خواهان این بهبود هستند. نخ های پیچ دار می توانند به عنوان روشی آسان به جای روش های دیگر برای نواحی خط خنده، گونه و خطوط ماریونت (کنار لب) استفاده گردند. نخ های پیچ دار یا اسکرو، نخ هایی تک رشته ای هستند، که در اطراف سوزن مربوطه اش پیچ خورده و شکل فنر را به خود گرفته است. نخ های تک رشته ای یا مونو فیلامان می تواند به عنوان جایگزین پرکننده های پوستی و همچنین هیدراتاسیون (آبرسانی) و تحریک کلاژن سازی استفاده گردد.
۲- بیماری که قبلا از پرکننده های پوستی برای لیفت کردن پوست استفاده کرده و مایل به لیفت بیشتری می باشد: میزان لیفتی که از پر کننده های پوستی به تنهایی حاصل می شود محدودیت دارد، زیرا آنها تنها قادر به اضافه کردن حجم هستند و لیفت حاصل از آنها یک اثر ثانویه حاصل از توزیع مجدد حجم در صورت می باشد. برای آن دسته از بیماران که برای تقویت صورت از تکنیک “لیفت ۸ نقطه ای” یا ” روش برج ” استفاده گردیده است ( روش هایی که پرکننده ها را در نقاط خاصی به طور متمرکز وارد می کنند )، نخ های دندانه دار و خاردار با دادن لیفت بیشتر می تواند بهبود بیشتری را در ظاهر پوست فراهم کند.

انتخاب بیمار

روش لیفت با نخ در مقایسه با تزریقات زیبایی به تنهایی، اغلب دارای دوره نقاهت بیشتری می باشد. در مورد نخ های مونو یا تک رشته ای، به دلیل تعداد بالاتر سوزن هایی که استفاده می گردد، به ناچار ممکن است گهگاه کبودی داشته باشیم. در مورد نخ های دندانه دار و خاردار، به دلیل ضخامت کانولا یا سوزن های مورد استفاده،  نقطه ورود ممکن است تا مدتی قابل رویت باشد و همچنین در امتداد نخ های وارد شده، تا چند روز بر روی پوست تورم وجود داشته باشد. میزان تحمل بیماران در مورد دوره نقاهت و همچنین برداشت آنها از  نیاز به استراحت و از کار افتادگی متفاوت است. برخی بیماران با رضایت، کبودی و تورم را به عنوان جزیی از روش درمانی برای چند روز تحمل می کنند، در حالی که برخی دیگر در صورت  ایجاد هر گونه نشانه ای از انجام روش بلافاصله پس از انجام آن، از یک عدم اعتماد به نفس در مورد ظاهر خود رنج می برند. پس قبل از بحث در مورد امکان استفاده از روش لیفت با نخ، مهم است بدانیم بیمار در کجای این طیف قرار گرفته است. اگر ریسک تورم، کبودی و ناهمواری موقت پس از عمل گوشزد نگردد، ممکن است تعامل بین پزشک و بیمار به مشکل برخورد کند. بر خلاف پرکننده ی پوستی اسید هیالورونیک، اثر لیفت در روش نخ به سرعت معکوس نمی شود. مهم است که تمام عوارض احتمالی و عوارض جانبی قابل انتظار توضیح داده شود، تا بیمار قبل از تصمیم گیری زمان کافی برای بالا بردن اطلاعات خود را داشته باشد. مشاوره و سپس درمان در همان روز، روش مناسبی نمی باشد. ضروری است که بیمار قادر به تحمل عمل باشد. آستانه درد و پذیرش درمان، به میزان زیادی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با توجه به اینکه روش لیفت با نخ تهاجمی تر از تزریقات زیبایی است، مهم است که بیمار قادر به تحمل اندکی ناراحتی این روش در حین عمل باشد. احساس داشتن نخ های خاردار و دندانه دار که پوست را می کشند می تواند ناخوشایند، و برای برخی یک تجربه ناراحت کننده باشد.

داشتن انتظارات واقع بینانه به وضوح امری ضروری است. طبق تجربه ما، حداکثر مقدار لیفتی که می تواند با استفاده از نخ های دندانه دار و خاردار حاصل شود در حدود ۱ سانتی متر است. اگر بیمار خواهان لیفتی بیش از این میزان باشد، پس این روش نمی تواند مناسبش باشد. اگر بیمار نمی خواهد و یا نمی تواند عمل جراحی را داشه باشد، یک رویکرد مرحله ای ممکن است برایش مناسب باشد که در آن از نخ های مختلف در همراهی  با سایر روش های درمانی استفاده می گردد، تا هم نتیجه حاصله درخور توجه باشد و هم خطرات جراحی فرد را تهدید نکند. لیفت با نخ برای افراد با پوست بسیار شل، بیش از حد فربه، پوست های ضخیم و کسانی که انتظارات غیر واقع بینانه دارند مناسب نمی باشد. در مقابل، نخ های تک رشته ای و اسکرو می تواند در افرادی که شلی پوست دارند برای تحریک کلاژن سازی و در نتیجه سفت کردن و بهبود قوام پوست استفاده گردد.

 

خطرات و عوارض
عدم تقارن: برخی بیماران به جزئیات ظاهر خود نگاه موشکافانه ای دارند، بنابراین مهم است پیش از انجام کار احتمال میزان کمی از عدم تقارن دو طرفه گوشزد گردد. در مورد نخ های دندانه دار و خاردار، پس از استقرار نخ ها در هر طرف صورت، بیمار در حالت  نشسته در آینه صورت خود را چک می کند، بدین گونه تا حد امکان از مشکلات بالقوه عدم تقارن اجتناب می گردد.
موج دار شدن: این عارضه در هنگام استفاده از نخ های خاردار و دندانه دار ممکن است ایجاد گردد. اگر نخ ها بیش از حد سفت گردد ممکن است قسمتی از پوست به حالت موج دار درآید. هنگامی که نخ ها به درستی در جای خود باشند این عارضه موقتی ست و معمولا در طی چند روز بعد خودبخود بر طرف خواهد شد.

عفونت: طبق تجربیات ما، میزان گزارش عفونت پس از عمل لیفت با نخ بسیار کم است. برای کاهش خطر ابتلا به عفونت متعاقب کارگذاری تمام انواع نخ ها، باید از یک تکنیک ضد عفونی کننده استفاده گردد، این شامل استفاده از بتادین و یا کلرهگزیدین و استفاده از پارچه ها، دستکش ها و گازهای استریل می باشد.
گرانولوم: نخ هایی که در لایه های سطحی تر پوست نصب می شوند، می توانند مستعد ایجاد تشکیل گرانولوم باشند. طبق تجربه ما گرانولوم های ایجاد شده در غالب موارد پس از حدود ۳ تا ۶ ماه محو می گردند.

از دست رفتن نخ: گهگاه  ابتدای نخ های خاردار در سطح پوست قرار می گیرد و تشکیل گرانولوم می دهد. در صورتی که گرانولوم در سطح پوست باز شود، نخ پدیدار می گردد و با کشیدن، نخ به طور کامل از پوست خارج می گردد. باید به بیمار یادآور شد تا حد امکان از دستکاری گرانولوم ها اجتناب نماید. در هر صورت چه نخ های خاردار و چه نخ های دیگر از دست بروند، به راحتی قابل تجدید نمودن هستند.
پاره شدن نخ ها: در موارد کمی نخ های خادار به دلیل کشش بیش از حد ممکن است پاره گردند. این اتفاق در مورد نخ های جذبی از جمله نخ های خادار اهمیتی ندارد و با جایگزین کردن نخ جبران می گردد.

 

عوارض جانبی بالقوه دیگر عبارتند از:

هماتوم یا خونمردگی: این عارضه در طی یک تا دو خودبخود برطرف می گردد
آسیب عصب موضعی: با استفاده از سوزن های کانولایی بسیار نادر است
کاهش حسی موضعی: این عارضه در صورت ایجاد غالبا در طی ۳ تا ۶ ماه خودبخود برطرف می گردد
احساس کردن نخ ها: بیشتر در مورد نخ های خادار شایع است و معمولا پس از چند روز رفع می گردد.

نتیجه
استفاده از نخ برای پزشک زیبایی، درمانی با انعطاف پذیری بیشتر برای رسیدن به انتظارات بیمار را فراهم می کند. مهم است قبل از انجام لیفت با نخ، بیمار به درستی انتخاب گردد و علاوه بر اینکه انتظارات از این روش چند کاره واقع بینانه باشد، در مورد عوارض بالقوه آن هم گوشزدهای لازم انجام گردد.

 

 

تماس با ما: 02144219771

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *