دکتر کاظم محقق

خانه لیپوماتیک

لیپوماتیک

 

بیشترین پرسش ها در مورد لیپوماتیک بر این نکات متمرکزند که روش لیپوماتیک چیست ؟ عوارض لیپوماتیک کدامند؟ مزایا و برتری های لیپوماتیک در مقایسه با روش های قدیمی تر چیستند؟

لیپوماتیک نوعی دستگاه ساکشن پیشرفته مکنده چربی ست که از آن برای خارج ساختن چربیهای موضعی بدن در جهت ایجاد تناسب اندام استفاده می گردد. لیپوماتیک روشی کاملا مکانیکی ست و در صورت تبحر پزشک جراح، احتمال آسیب بافت های دیگر از جمله پوست و عضلات بسیار ناچیز خواهد بود. به دلیل میزان تاثیر و دقت ، این روش به پیکرتراشی هم معروف گشته است.

 

پیشینه لیپوماتیک:

دستگاه لیپوماتیک نوعی دستگاه لیپولیز می باشد که برای نخستین بار توسط یک پزشک جراح آلمانی ابداع گشت. این دستگاه توسط  سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تائید شده است.

سازوکار لیپوماتیک چیست؟

تکنیک روش لیپوماتیک بر اساس ایجاد میدانی از امواج مادون صوت (اینفراسونیک) است. منبع نیرویی این امواج هم یک کمپرسور می باشد. امواج اینفراسونیک به بافت های چربی برخورد کرده و موجب تخریب آنها می گردد و در نتیجه باعث کاهش سایز می شود.

 

روش کار در لیپوماتیک:

 

در ابتدا پس از ضد عفونی و بی حسی مختصر، بر روی پوست  سوراخهایی به اندازه ۲ الی ۵ میلیمتر ایجاد گردیده و کانولای دستگاه از طریق سوراخهای ایجاد شده به درون بافت چربی وارد می شود. میدانی از امواج ایفراسونیک از کانولا تشکیل گشته و بافت چربی ناحیه مورد نظر را مورد تخریب قرار می دهد. در حینی که امواج مادون صوت از کانولا خارج می گردد، محلولی با فرمولاسیون مشخص برای بی حس کردن ناحیه و جلوگیری از خون ریزی احتمالی به درون بافت چربی  فرستاده می شود. مایع بی حسی با چربی های تخریب شده، ترکیب میگردد و کانولا آنها را از طریق سوراخ های ایجاد شده بر روی پوست خارج می کند. لیپوماتیک مادون صوت دارای سامانه ی ایمنی هوشمندی ست که با برخورد کانولا با بافت غیر چربی، دستگاه لیپوماتیک متوقف می شود، در نتیجه خطر پارگی و سوراخ شدگی بافت های دیگر وجود ندارد و چون حرارتی در بافت چربی ایجاد نمی گردد، ریسک سوختگی محل ورود کانولا و تخریب و سوختگی پوست نواحی مربوطه وجود ندارد.

 

نکات مراقبتی قبل از لیپوماتیک:

 

  1. شخص نباید مبتلا به بیماری های قلبی عروقی باشد.
  2. در اشخاصی که دچار دیابت و فشار خون بالا هستند دقت و احتیاط های اضافه تری لحاظ می گردد.
  3. در شرح حال فرد سابقه بیماری های غددی، بویژه مشکلات تیروئید و مشکلات هورمونی مورد توجه قرار می گیرد.
  4. اقدامات تشخیصی مقتضی ( مانند سونوگرافی های تشخیصی ) برای اطمینان کامل از سالم بودن بافت عضلانی ناحیه ای ( مانند عدم وجود فتق های جداره ی شکم ) که قرار است تحت عمل لیپوماتیک قرار بگیرد.
  5. انجام تست های چکاپ خونی

 

بهترین کاندیدهای عمل لیپوماتیک چه کسانی می باشند؟

 

هیچ گونه محدودیت سنی یا سایزی برای عمل لیپوماتیک وجود ندارد و انجام این عمل برای اشخاصی که در سنین باروری هستند قابل انجام است، فقط بهتر است اشخاصی که حجم چربیشان در ناحیه مورد نظر به قدریست که نمی توان در یک جلسه لیپوماتیک آن را تخلیه نمود برای این عمل انتخاب نگردند.

 

سفت شدن سریع پوست پس از لیپوماتیک:

 

شلی و افتادگی پوست محل عمل لیپوماتیک بسیار غیر معمول است. غالبا پس از عمل، پوست به خوبی به قوام قبلی خود بر میگردد.

 

دوران نقاهت پس از لیپوماتیک:

 

عمل لیپوماتیک دوران نقاهت طولانی ندارد، ولی در طی ۳ روز اول پس از انجام عمل به اقدامات مراقبتی خاص خود نیاز دارد.

 

مزایای دیگر لیپوماتیک:

 

چربی هایی که از ناحیه تحت عمل لیپوماتیک خارج گشته اند برای تزریق به سایر نقاط بدن بسیار مناسبند و بهترین انتخاب می باشند.

 

مراقبت های پس از لیپوماتیک:

 

  1. پس از عمل نواحی مورد نظر پانسمان می گردد و در چند روز اول پس از عمل ماساژ اصولی انجام می پذیرد.
  2. دقت در مصرف درست داروهایی که برای فرد تجویز گردیده است.
  3. پوشیدن درست ساپورت و یا گن مخصوص لیپوماتیک
  4. در چند هفته اول پس از انجام لیپوماتیک فعالیت های سنگین ممنوع است ولی فعالیت های سبکی مانند پیاده روی باید شروع گردد.
  5. پس از انجام لیپوماتیک رژیم غذایی باید برنامه ای صحیح و مناسب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *